Komentarze

Więźba prefabrykowana – czy warto w nią inwestować?

Prefabrykowane wiązary dachowe stanowią coraz większą konkurencję dla tradycyjnych więźb drewnianych. Stosowanie ich ma mnóstwo zalet, a do najważniejszych zalicza się mniejszy koszt budowa oraz spora oszczędność czasu. Więźby prefabrykowane dzielą się klasyczne konstrukcje ciesielskie i nowoczesne systemy, które scalane są mechanicznymi łącznikami, np. płytkami kolczastymi. Jest to typ więźby, który świetnie sprawdza się w dachach dwu i wielospadowych, pozbawionych wykuszy i lukarn, a także w domkach parterowych i wolnostojących garażach. 

Do wykonania więźby z prefabrykatów zużywa się od 20 do 40% mniej drewna, niż do konstrukcji klasycznych. Poza tym istnieje możliwość stworzenia konstrukcji i kształcie nietypowym. Dolny pas wiązara może zostać wykorzystany do wykonania stopu nad parterem, co pozwala wyeliminować konieczność stosowania drogich i ciężkich stropów żelbetowych i ceramicznych. Poza tym wiązary nadają się nadbudów na płaskich dachach, ponieważ pozwalają na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej, a przy tym są lekkie i nie obciążają nadmiernie istniejącej konstrukcji.

Największą zaletą więźb prefabrykowanych jest jednak to, że są one niezwykle precyzyjnie wykonane, a przy tym szybkie w montażu. Dzięki zastosowaniu płytki kolczastej, nowoczesnych maszyn i specjalnych programów komputerowych istnieje możliwość wykonania elementów o bardzo dokładnych wymiarach i pod konkretny projekt. Decyzję o tym, by zastosować więźbę prefabrykowaną, należy podjąć przed złożeniem dokumentacji w urzędzie, ponieważ trzeba do niej dołączyć dokumentację na prefabrykowany dach. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »