Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Rodzaje materiałów na więźbę dachową
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Zdecydowanie najtańszym i najczęściej stosowanym materiałem na więźbę dachową jest tradycyjna tarcica. Są to długie elementy o przekroju kwadratowym lub prostokątnym wycinane z pni drzew. Tarcicę dzieli się na trzy klasy sortownicze – wyborową (KW), średnią (KS) oraz niższej jakości (KG). Drewno przeznaczone na więźbę dachową powinno mieć mniej niż 20% wilgotności. Ważne jest także to, aby nie było na nim kory, zgnilizny, sinizny, pęknięć, wichrowatości czy śladów po owadach.
Innym materiałem na więźbę dachową jest KVH, czyli czterostronnie strugane i komorowo suszone drewno iglaste. Jest to drewno bardzo wytrzymałe, które nie zawiera żywicy, ma bardzo mało sęków i nie wypacza się. Elementy mogą mieć nawet 16 m, co nie jest możliwe w przypadku tarcicy obrzynanej. Lite są belki o długości do 5 m, natomiast dłuższe otrzymuje się w wyniku łączenia na mikrowczepy. Jest to drewno, które nie ulega deformacjom i może być stosowane w skomplikowanych więźbach i na dużych powierzchniach.
Kolejnym materiałem wykorzystywanym do budowy więźby dachowej jest BSH, czyli klejone warstwowo drewno z pojedynczych deseczek, nazywanych lamelami. Grubość lameli wynosi 40 mm, a na długości łączy się je za pomocą mikrowczepów. Materiał ten jest suszony komorowo i czterostronnie strugany oraz fazowany. Cechuje się małą skłonnością do powstawania pęknięć i rys oraz wysoką stabilnością wymiarową. Oprócz tego do produkcji więźby dachowej wykorzystuje się także belki dwuetowe, które cechują się łatwym montażem i niewielką wagą.