Komentarze

Więźba a mostki termiczne

Chociaż więźby dachowe zwykle wykonywane są z drewna, które uważane jest za materiał, ciepły, to właśnie w tym miejscu mogą powstać największe mostki termiczne. Warto pamiętać, że współczynnik przewodzenia ciepła w drewnie jest 4 razy gorszy niż w wełnie mineralnej, którą najczęściej wykorzystuje się do ocieplania dachu. Krokwie stanowią duże liniowe mostki cieplne, dlatego coraz częściej wykonywane są izolacje dwuwarstwowe pomiędzy krokwiami i poprzecznymi listwami rusztu. 

Oczywiście nie zapobiegnie to powstaniu mostków, ale na pewno sprawi, że będą one tylko punktowe. Należy jednak pamiętać, że warstwa izolacji powinna mieć grubość przynajmniej 5-8 cm. Dzięki wykonaniu takiego rusztu płyty nie są mocowane bezpośrednio do krokwi, ale właśnie do rusztu, dzięki czemu zmniejsza się podatność na pękanie spoin w wyniku ruchów konstrukcji dachowej. Problem związany z mostkami termicznymi będącymi efektem zastosowania drewnianej więźby dachowej, można zupełnie usunąć. W tym celu trzeba po prostu ułożyć izolację nakrokwiową. Umieszcza się ją na deskowaniu kryjącym dach, czyli na zewnątrz. Dzięki temu izolacja zachowuje ciągłość, a jej grubość nie sprawia, że pomieszczenie jest niższe.

W przypadku niskich ścianek kolankowych lub poddaszy nieużytkowych problem jest nieco inny. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest odseparowanie cieplne niezdatnej do użytku niskiej przestrzeni i ułożenie izolacji na stropie, połaci dachu oraz dobudowanej lekkiej ściance. Pozwala to uniknąć mostków cieplnych i nieco ograniczyć kubaturę poddasza potrzebującą ogrzania.  

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »