Komentarze

Ocena więźby dachowej – na co zwrócić uwagę?

Ocenę więźby dachowej należy oprzeć przede wszystkim na jakości prac ciesielskich. To właśnie od nich zależy stabilność oraz wytrzymałość konstrukcji dachu. W wykorzystywanych elementach więźby dachowej nie może być żadnych nieuzgodnionych z kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru wrębów, otworów czy wycięć. Jak wiadomo, drewniane murłaty są oparte najczęściej na betonowych wieńcach, które wykonane są na ścianach kolankowych. Bardzo często wieńce pod murłatę wykonywane są z dużą tolerancją pod względem poziom. Absolutnie nie wolno zostawiać między murłatą a betonowym wieńcem pustej przestrzeni – musi być ona wypełniona zaprawą cementową.

Murłaty nie mogą też bezpośrednio opierać się na murze lub betonie. Konieczne jest zastosowanie warstwy izolacji, która zapobiegnie zawilgoceniu drewna. Najczęściej stosowanym do tego celu materiałem izolacyjnym jest papa lub gruba folia PE. Materiał izolacyjny musi być nieco szerszy niż element drewniany bądź przykrywać całą część betonową, a wszystkie połączenia muszą być wykonywane z zakładem. 

Jeśli chodzi o połączenia śrubowe, to ważne jest, aby każde połączenie elementów konstrukcji dachu, np. murłat z wieńcami czy kleszczy z krokwiami było wykonane z zastosowaniem:

•śruby,

•dwóch podkładek i nakrętki lub pręta gwintowanego,

•dwóch podkładek,

•nakrętek.

Co ważne, każda nakrętka musi być solidne dokręcone, a żeby sprawdzić, czy siła dokręcenia była właściwa, trzeba przyjrzeć się podkładkom w drewnie – powinny być lekko zagłębione. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »