Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Drewniane dwuetowniki w więźbie dachowej
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Więźby dachowe zwykle wykonywane są z tarcicy sosnowej lub świerkowej. Czasem zastępuje się ją drewnianymi dwuetownikami, czyli belkami dwuetowymi, które są lekkie i łatwe w montażu. Stopki belek dwuetowych są wykonane z litego drewna, natomiast ich węższe środkowe pasy, nazywane środnikami, powstają z płyty drewnopochodnej. Do zalet belek dwuetowych zalicza się dużą wytrzymałość, niewielki ciężar oraz wyjątkową dokładność wymiarową. W przeciwieństwie do litego drewna belki te nie wykazują do deformacji w wyniku zmian wilgotności.
Dzięki dużej lekkości belek dwuetowych, ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Więźby z takich belek najczęściej stosowane są w domach szkieletowych, gdzie zarówno na ściany, jak i na stropy stosuje się takie same elementy. Oczywiście można z nich wznosić również konstrukcje dachowe w domach murowanych i drewnianych. Deski dwuetowe mają maksymalną rozpiętość sięgającą 9 metrów. Ich wysokość wynosi natomiast od 200 mm do 406 mm.
Warto wiedzieć, że w przestrzeni stopu, który wykonany jest z belek dwuetowych drewnopochodnych, możliwe jest prowadzenie instalacji. Można to zrobić poprzez wywiercone otwory w środnikach – średnica takich otworów to nawet 200 mm. Należy jednak pamiętać o tym, że przy tego rodzaju pracach koniecznej jest przestrzeganie zasad zawartych w Aprobacie Technicznej belek. Niedopuszczalne jest wycinanie otworów prostokątnych czy nacinanie pasów. Co więcej, otwory muszą być jak najbliżej osi, a ich liczna oraz rozmieszczenie powinno być uzależnione od wymiarów belki i dokładnie określone przez producenta.