Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Co to więźba dachowa? Z czego się składa.
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Więźba dachowa, czyli stelaż dachu, odpowiada za przenoszenie obciążeń całego pokrycia dachowego. Może mieć budowę jętkową, krokwiową lub kleszczową. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również więźby z więzarów kratowych. Każde rozwiązanie jest nieco inne, a wybór konkretnego zależy od rodzaju dachu i konstrukcji budynku. Poszczególne elementy więźby mogą być przygotowane na hali produkcyjnej, wówczas jest to więźba prefabrykowana. Można też wykonać je bezpośrednio na placu budowy.
Podstawowym elementem konstrukcyjnym więźby są belki dachowe, które odpowiadają za przenoszenie obciążeń. W zależności od rodzaju mogą pełnić różne funkcje, np. belka stropowa czy belka więzarowa. Pochyłe belki nośne to krokwie, które podtrzymują więźbę dachową. Na nich trzyma się pokrycie dachowe. Ważnym elementem więźby dachowej są łatwy, stanowiące dodatkowe wsparcie dla więźby dachowej. O tym, jak powinny być rozmieszczone, decyduje rodzaj pokrycia oraz kąt nachylenia dachu.
Kolejne istotne elementy więźby dachowej to kontrłaty montowane do krokwi dachowej. Zapewniają one dystans między łatą a izolacją, dzięki czemu chronią poszycie dachowe przed nadmiarem wilgoci. Dystans ten stanowi przestrzeń wentylacyjną, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się pod pokrycie dachowe. Oprócz tego na więźbę składa się także jętka, czyli pozioma belka, która mieści się w górnej części więzarów. Podpiera ona krokiew poprzez przenoszenie siły wiatru na krokiew symetryczną. Jest elementem usztywniającym więźbę dachową.