Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Suche czy wilgotne drewno na więźbę dachową?
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Drewno przeznaczone na więźbę dachową musi posiadać odpowiednie parametry wytrzymałościowe, ale to nie wszystko. Bardzo ważna jest także odpowiednia wilgotność, ponieważ to ona ma wpływ na odkształcalność w trakcie wysychania. Skurcz następuje w wyniku schnięcia, natomiast pęcznienie wtedy, gdy wzrasta wilgotność. Zmiany wilgotności powodują zmianę wytrzymałości drewna. Im bardziej jest ono mokre, tym niższą ma sprężystość oraz wytrzymałość. Stąd też bardzo ważne jest to, aby materiał konstrukcyjny był dobrze wysuszony.
Przyjmuje się, że w przypadku drewna iglastego poziom wilgotności może wynosić od 13% do 23% wilgotności, w zależności od tego, jaka jest wilgotność względna powietrza. W przypadku, gdy elementy drewniane mają wilgotność powyżej 24%, nie można ich stosować do wykonania dachu. Jeśli drewno nie jest odpowiednio suche, to możne je w łatwy sposób dosuszyć, układają pod zadaszeniem tak, aby między belkami krążyło powietrze. Warto przy tym pamiętać, że nieodpowiednie ułożenie skutkuje słabą wentylacją, przez co elementy odkształcają się podczas wysychania.
Niekiedy wykonawcy wykorzystują do budowy więźby wilgotne drewno, ponieważ innego nie ma. Drewniane elementy są wówczas łączone i schną na więźbie, a dzięki skręceniu nie mogą odkształcać się w dowolny sposób. Z tego właśnie względu dopuszczalne jest stosowanie drewna wilgotnego, niż tego, które zostało wysuszone, ale skutek niewłaściwego składowania uległo odkształceniu. Odkształcenia powodują deformacje, przez co wykonanie konstrukcji jest znacznie utrudnione.