Komentarze

Dlaczego rośnie popularność więźb prefabrykowanych?

Zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy coraz częściej decydują się na zastosowanie prefabrykowanych więźb dachowych. Podstawowe zalety tego rozwiązania to oszczędność kosztów i czasu, a także wysoka precyzja i doskonała jakość. W przypadku więźby tradycyjnej wszystkie elementy konstrukcyjne wykonuje się na placu budowy z drewnianych części dostarczonych z tartaku. W przypadku więźby prefabrykowanej przygotowanej w fabryce, prace związane z montażem przebiegają znacznie szybciej. 

Wszystkie tradycyjne konstrukcje ciesielskie więźby prefabrykowane są wykonywane w fabrykach, a całe elementy łączy się płytkami kolczastymi. Zastosowanie takiej więźby daje pewność, że montaż wykonany będzie precyzyjnie i w krótszym czasie niż tradycyjna więźba. Wszystkie elementy prefabrykowanej więźby powstają za pomocą maszyn numerycznych, co zapewnia wysoką precyzję. Tym sposobem można wykonać więźbę nawet na najbardziej skomplikowany dach. Rozwiązanie to jest polecane także do nadbudowy dachów płaskich, ponieważ lekka konstrukcja więźby nie obciąża zanadto istniejącej konstrukcji. 

W fabrykach, w których powstają takie więźby, dokładnie obliczane są parametry budowy i przekroje wszystkich elementów z uwzględnieniem rodzaju dachu, nachylenia połaci czy obciążeń, jakie oddziałują na dach. Montaż więźby dachowej prefabrykowanej jest bardzo prosty i zwykle nie trwa dłużej niż jeden dzień. Na budowę przywożone są gotowe elementy, w tym m.in. wiązary, które mogą być naprawdę duże. Wówczas często konieczne jest użycie dźwigu. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »