Komentarze

Krokwie w więźbie dachowej – standardowe wymiary

Więźba dachowa to element konstrukcji budynku, którego zadaniem jest podtrzymywanie pokrycia dachowego oraz nadawanie kształtu dachowi. Krokwie to bardzo ważne elementy składowe każdej więźby dachowej. Są to belki, które w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo dachu, ponieważ przenoszą ciężar całego pokrycia dachowego na elementy budynku znajdujące się niżej. Klasyczna więźba jest złożona z murłat, słupów, belek, przepustnic, mieczy, płatwi, jętek oraz właśnie krokwi. W zależności od projektu wyróżnia się więźbę jętkową, krokwiowo-belkową lub płatwiowo-kleszczową.

Wymiarowanie oraz rodzaj więźby zależy przede wszystkim od tego, jaka jest wielkość i kształt budynku, a także od tego, czy poddasze będzie użytkowe. Znaczenie mają również aspekty finansowe i architektoniczne, a także walory estetyczne. Decyzja zawsze należy do posiadającego odpowiednie uprawnienia konstruktora. Bez względu na rodzaj więźby krowie zawsze usztywniają konstrukcję, dlatego muszą znosić przewidziane obciążenia i wykazywać odporność na czynniki zewnętrzne. 

Minimalna grubość krokwi to 5 cm, gdyż tylko wówczas więźba będzie odpowiednia stabilna i sztywna. Najczęściej jednak poprzeczny przekrój krokwi wynosi 7x14 cm lub 8x16 cm. Standardowo stosowane krokwie mają więc wysokość dwa razy większą niż szerokość. W przypadku dachu dwuspadowego najczęściej stosuje się następujące rozmiary:

5x10 cm,

6x12 cm,

7x14 cm,

8x16 cm,

9x18 cm.  

Maksymalna długość krokwi zależy od rodzaju więźby, np. dla więźby jętkowej maksymalna długość to 12 m. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »