Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Drewniany szkielet dachu
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Drewniany szkielet dachu, który podtrzymuje pokrycie dachowe to więźba. Dzięki niej cała instalacja znajduje się na właściwym miejscu, a cały ciężar dachy przenosi na ściany lub słupy, pełniące rolę podpór. Jest ona podstawą do położenia warstwy dachowej, zabezpieczającej budynek przed opadami atmosferycznymi. Ma ona szczególne znaczenie, ponieważ decyduje o trwałości i wytrzymałości całej instalacji dachowej, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo i ochronę. Dla przykładu na terenach górzystych najlepiej sprawdzają się dachy o dużym kącie nachylenia, co ułatwia szybkie spływanie wody i regularne pozbywanie się warstwy śniegowej. Więźba powinna być zbudowana z twardego, wytrzymałego i odpornego na uginanie drewna. Najlepiej nadaje się do tego świerk, sosna i jodła. Wilgotność materiału nie może przekraczać 20%, a sam powinie być dobrze zaimpregnowany przed działaniem elementów biologicznych, a także przed ingerencją ognia. Są różne rodzaje więźby dachowej, określa ją ułożenie krokwi i kąt nachylenia dachu. Do najpopularniejszych należą:
krokwiowa-krokwie zbiegają się w kalenicy, rozpiętość ścian nie większa niż 7 m,
krokwiowo-jętkowa- krokwie zbiegają się w kalenicy, ale są dodatkowo zabezpieczone przez poziomo umieszczone listwy zwane jętkami, rozpiętość ścian od 7 do 11 m. W tym przypadku powstaje poddasze, możliwe do zagospodarowania,
płatwiowo-kleszczowa- krokwie zbiegają się w kalenicy, ale cała konstrukcja jest wzmacniana podporami i słupami, natomiast poziomo umiejscowione są listwy zwane kleszczami, rozpiętość dachu może przekraczać 11 m. Powstaje duże poddasze, które nadaje się do zagospodarowania.