Komentarze

Drewniany szkielet dachu

Drewniany szkielet dachu, który podtrzymuje pokrycie dachowe to więźba. Dzięki niej cała instalacja znajduje się na właściwym miejscu, a cały ciężar dachy przenosi na ściany lub słupy, pełniące rolę  podpór. Jest ona podstawą do położenia warstwy dachowej, zabezpieczającej budynek przed opadami atmosferycznymi. Ma ona szczególne znaczenie, ponieważ decyduje o trwałości i wytrzymałości całej instalacji dachowej, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo i ochronę. Dla przykładu na terenach górzystych najlepiej sprawdzają się dachy o dużym kącie nachylenia, co ułatwia szybkie spływanie wody i regularne pozbywanie się warstwy śniegowej. Więźba powinna być zbudowana z twardego, wytrzymałego i odpornego na uginanie drewna. Najlepiej nadaje się do tego świerk, sosna i jodła. Wilgotność materiału nie może przekraczać 20%, a sam powinie być dobrze zaimpregnowany przed działaniem elementów biologicznych, a także przed ingerencją ognia. Są różne rodzaje więźby dachowej, określa ją ułożenie krokwi i kąt nachylenia dachu. Do najpopularniejszych należą:

krokwiowa-krokwie zbiegają się w kalenicy, rozpiętość ścian nie większa niż 7 m,

krokwiowo-jętkowa- krokwie zbiegają się w kalenicy, ale są dodatkowo zabezpieczone przez poziomo umieszczone listwy zwane jętkami, rozpiętość ścian od 7 do 11 m. W tym przypadku powstaje poddasze, możliwe do zagospodarowania,

płatwiowo-kleszczowa- krokwie zbiegają się w kalenicy, ale cała konstrukcja jest wzmacniana podporami i słupami, natomiast poziomo umiejscowione są listwy zwane kleszczami, rozpiętość dachu może przekraczać 11 m. Powstaje duże poddasze, które nadaje się do zagospodarowania.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »