Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Więźba dachowa - impregnacja
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Więźba dachowa to podstawa całego pokrycia dachowego, dlatego trzeba dokładnie sprawdzać drewnianą konstrukcję, aby nie sprowadzić szkodników. Jeżeli tylko się pojawią trzeba natychmiast przystąpić do likwidacji, ponieważ poważny poziom szkód może prowadzić do wymiany elementów. Przed montażem każda cześć jest dokładnie zabezpieczana i impregnowana, jednak te zabiegi nie dają długotrwałej gwarancji na nieobecność szkodników.
Jeżeli pod odsłoniętymi belkami zaczynają pojawiać się trociny oraz odgłosy tykania, gryzienia to znak, że pojawili się nieproszeni goście i trzeba szybko przystąpić do eliminacji tychże. W naszych domach najczęściej żeruje spuszczel pospolity. Jest to owad, który żeruje tylko i wyłącznie na martwym drewnie zarówno wysuszonym, jak i wilgotny. Głównym niszczycielem jest larwa, ponieważ to ona drąży chodniki w drewnianych elementach, niszcząc i naruszając elementy więźby dachowej. Kolejnym szkodnikiem obecnym pojawiającym się konstrukcjach dachowych jest kołatek domowy. Larwa tego owada żeruje w części bielastej drewna pochodzenia iglastego i liściastego. Dojrzałe larwy wygryzają się na zewnątrz czasami całkowicie niszcząc belkę od środka.
W związku z tym trzeba dokładnie zadbać, aby więźba dachowa była wykonana z impregnowanego drewna. Może skorzystać z metody bezciśnieniowej, polegającej na zanurzaniu w specjalnym roztworze gotowych bali albo metodą ciśnieniową, gdzie środki chemiczne aplikuje się pod wysokim ciśnieniem. Więźby już zaatakowane pokrywa się środkiem owadobójczym metodą powierzchniową lub wgłębną. Czynności należy powtarzać wielokrotnie, aż ustaną oznaki działalności szkodników.