Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Drewniana więźba dachowa
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Więźba dachowa to solidna konstrukcja podtrzymująca pokrycie dachowe. Musi być dostosowana do dużych obciążeń związanych z zalegającym śniegiem oraz odporna na porywiste wiatry. W latach wcześniejszych do wykonania więźby dachowej wynajmowano specjalnych cieśli, obecnie gotowe prefabrykaty można kupić w marketach budowlanych. Więźba wykonana z prefabrykatów jest dużo tańsza, ale zdecydowanie mniej estetyczna, dlatego jeśli w planie jest poddasze użytkowe, warto pomyśleć o wykończeniach drewnianych. Więźba z prefabrykatów zazwyczaj stosowana jest przy większych powierzchniach dachowych, bez skomplikowanych elementów oraz specjalnych okien i lukarn.
Drewniana więźba dachowa wykonywana jest zazwyczaj z drewna iglastego, najczęściej świerkowego lub sosnowego. Materiał z którego jest wykonana powinien spełniać parametry dotyczące zginania oraz być odpowiednio wysuszony, ponieważ pod wpływem wilgoci, drewno staje się bardziej podatne na pękanie czy pęcznienie. Więźba drewniana musi być również zabezpieczona przed szkodnikami biologicznymi, na które może być narażona podczas funkcjonowania. Można ją stosować przy skomplikowanych połaciach dachowych oraz na poddaszach użytkowych, gdzie widoczne elementy drewniane stanowią również część dekoracyjną.
Więźba z gotowych prefabrykatów nie wymaga tylu zabiegów konserwacyjnych, co drewniana, ale ma za to inne dyskwalifikujące ją wady. Jest wprawdzie tańsza, ale co za tym idzie również mniej estetyczna i najchętniej stosowana w budynkach przemysłowych.