Komentarze

Więźba stalowa

Od dawna materiałem używanym przy konstruowaniu więźby było drewno, obecnie wykorzystywane są inne materiały między innymi elementy stalowe. Najczęściej zakładane były w budynkach przemysłowych, halach produkcyjnych czy handlowych. Projektanci domów doszli do wniosku, że można ten sposób zastosować również w budownictwie jednorodzinnym.

Więźby stalowe najchętniej montowane są w domach o szkieletowej konstrukcji stalowej. Instalowane są również w domach, które mają być podwyższone. Ich ciężar nie jest zbyt wielki, dlatego znakomicie nadają się do budynków, gdzie waga dachu jest niezwykle istotna.

Więźba o konstrukcji stalowej jest droższa niż drewniana, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto sprawdzić wady i zalety. Profile stalowe wchodzące w skład instalacji nie są odporne na wysoką temperaturą, co w przypadku pożaru grozi całkowitym zawaleniem dachu. Elementy stalowe poddawane są ocynkowaniu ogniowemu, dzięki czemu są odporne na korozję. Drewniane natomiast ulegają stopniowemu zniszczeniu z powodu wilgoci albo zostają zaatakowane przez owady lub rozwijającego się w wilgotnym środowisku grzyba.

Montaż więźby stalowej przebiega bardzo szybko, ze względu na gotowe elementy, które po odpowiednim skręceniu nadają się jako podstawa do pokrycia dachowego. Więźba stalowa jest przystosowana do lekkiego pokrycia dachowego, dlatego odpadają dachówki ceramiczne i cementowe, natomiast świetnie nadaje się blachodachówka metalowa, która jest lekkim materiałem kryjącym.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »