Komentarze

Nowoczesna więźba dachowa

W przypadku budowy domków jednorodzinnych ciągle stosuje się tradycyjną więźbę drewnianą. Jeżeli w projekcie jest dach dwu lub wielospadowy konieczne jest zastosowanie konstrukcji dachowej opartej na krokwiach.

Najważniejsze w przypadku więźby jest właściwe wyliczenie wytrzymałości całej drewnianej konstrukcji, której zadaniem jest utrzymanie pokrycia dachowego w doskonałym połączeniu ze ścianami budynku. Do wyliczenia prawidłowych parametrów niezbędne są:

odległości między ścianami zewnętrznymi oraz ich wzajemny układ względem siebie,

charakter poddasza,

kąt nachylenia połaci dachowych względem siebie,

rodzaj planowanego pokrycia dachowego,

cechy klimatyczne regionu, w którym ma być zastosowana więźba.

Powyższe cechy mają niebagatelny wpływ na konstrukcję więźby oraz zużycie materiałów drewnianych.

Wytrzymałość więźby jest uzależniona od całokształtu sumy obciążeń, na które składa się: ciężar dachu, ocieplenie, wykończenie oraz potencjalne opady atmosferyczne, zarówno te zalegające, jak i te spływające. Instalując konstrukcje dachową należy wziąć pod uwagę podmuchy wiatru pojawiające się w danym regionie. Rodzaj więźby jest również zależny od planów dotyczących poddasza. W przypadku zagospodarowania przestrzeni należy wziąć pod uwagę, taką konstrukcję, która umożliwi mieszkańcom swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu. Instalowane pokrycie dachowe, także przyczynia się do zastosowania specjalnych połączeń lub deskowania.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »