Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Więźba dachowa dachu wielospadowego
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Dach wielospadowy to połączenie więźb o więcej niż jedna płaszczyźnie spadkowej. Najbardziej rozpoznawalną cechą jest brak ściany szczytowej. Konstrukcje wielospadowe znajdują zastosowanie zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w wielorodzinnych domach piętrowych. Do utrzymania tak dużej konstrukcji potrzebna jest odpowiednia więźba dachowa. W przypadku systemu wielospadowego dochodzi do połączenia różnych typów dachów. Powierzchnie więźby w tego typu przypadkach występują w formie trójkątów lub trapezów.
Dach wielospadowy składa się ze szkieletu nośnego, elementów usztywniających, materiałów pokrywających oraz instalacji odprowadzającej nadmiar wody. Podejmując decyzję o wykonaniu więźby należy pamiętać, że obciążenia konstrukcyjne oraz te spowodowane warunkami pogodowymi przenoszone są na kolejne części konstrukcyjne.
Najwyższym elementem więźby są kalenice, natomiast położone najniżej to dolna część okapu. Kalenice tworzone są pod różnym kątem, najczęściej połacie dachowe łączą się pod kątem prostym, to samo dotyczy kalenic narożnych. Styk połaci może mieć również formę wklęsłą.
Zazwyczaj więźba na dachach wielospadowych przygotowywana jest pod małe nachylenie pokrycia dachowego. Jednak w obszarach o dużym natężeniu opadów deszczowych lub śniegowych należy wziąć pod uwagę większy kąt nachylenia. Więźby na dachach wielospadowych wymagają precyzyjne połączenia oraz bardzo dokładnego przygotowania pod wykonanie pokrycia dachowego. Nieumiejętne zrealizowanie zlecenia może doprowadzić do rozjechania się poszczególnych elementów dachu.