Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Rodzaje dachów płatwiowo-kleszczowych
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Więźba dachowa determinuje wygląd przyszłego domu. Wpływa na jego specyfikę, kształty i ogólną stylistykę. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest dach płatwiowo-kleszczowy. Jest to forma zadaszenia doskonale sprawdzająca się na każdej, nawet wąskiej działce. Można ją również zastosować na dachach o dużym metrażu i rozstępie nawet do 16 m. Dach płatwiowo-kleszczowy składa się z krokwi, między którymi zamontowane są poziome belki zwane jętkami. Posiada jeszcze dodatkowo podpory pod krokwiami zwane płatwiami. Obciążenia w dach płatwiowo-kleszczowym przekazywane są na ściany nośne i strop budynku, w związku z tym ściany kolankowe nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń.
W projektach domów jednorodzinnych występują tego typu więźby do dachów o formie kilkuspadowej, dwuspadowej lub jednospadowej. Może być również zastosowany na dachach płaskich.
Rodzaje dachów płatwiowo-kleszczowych:
więźba płatwiowo-kleszczowa – standardowa wersja ma rozpiętość 10 m i nie wymaga dodatkowych usztywnień w kierunku poprzecznym,
płaski dach- kalenica z płatwią oparte są na ścianie nośnej głównej, niski kąt nachylenia i rozpiętość 9 m, więźba wymaga dodatkowych płatwi pośrednich,
płatwiowo-kleszczowa z dodatkową ścianką kolankową – stosuje się w obiektach z zagospodarowanym poddaszem,
jednospadowy dach – w budynku, gdzie rozpiętość ścian zewnętrznych jest nie większa niż 6 m. Tylna ściana stolcowa wzmacnia stabilność więźby, a środkowa zapewnia jej sztywność. Zazwyczaj wykonana jest w formie pochylonej, aby odciążyć strop.