Komentarze

Dobre drewno na więźbę dachową

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja wieńcząca budowę domu. Na niej opiera się instalacja związana z termoizolacją i pokryciem dachu. Montaż więźby najczęściej zleca się doświadczonym cieślom lub dekarzom. Prawidłowo postawiona nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i gwarantuje długotrwałe korzystanie z dachu. Na więźbie dachowej montowana jest termoizolacja oraz dowolne pokrycie dachowe. Od tego, pod jakim kątem zostanie zainstalowana, zależy prawidłowe odprowadzenie wody opadowej i śniegu.

Więźba dachowa musi być odpowiednio zaprojektowana do możliwości udźwigowych oraz rozstawu ścian zewnętrznych obiektu. Projektant musi wziąć pod uwagę ciężar dachu, który będzie się opierał na drewnianej konstrukcji oraz ścianach bocznych i nośnych. 

Drewno na więźbę dachową powinno być wcześniej dokładnie przygotowane. Wymaga specjalistycznej impregnacji, która podnosi jego odporność na ogień oraz działanie owadów, pleśni i grzybów. Dzięki temu okres trwałości więźby dachowej znacznie się wydłuża. Najczęściej stosowana jest tarcica obrzynana z sosny, świerka lub modrzewia. Dostępna jest również tarcica strugana o gładkich, szlifowanych bokach. W przypadku zapotrzebowania na długie elementy stosuje się drewno klejone wzdłużnie.

Elementy więźby dachowej są często dekoracyjnymi detalami wykorzystywanymi podczas zabudowy poddasza. Dlatego warto zdecydować się odpowiednio przygotowane części, pochodzące z wiarygodnego źródła części.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »