Komentarze

Pozwolenie na remont dachu

Jak powszechnie wiadomo, każdy poważniejszy remont dachu wiąże się z koniecznością wypełnienia określonych formalności, gdyż podlega kontroli urzędniczej. W przypadku kiedy mamy do czynienia z drobnymi uszkodzeniami, wówczas można to zrobić na własną rękę, czyli bez uzgadniania tego z urzędem. 

Niemniej jednak gdy renowacja dachu będzie czymś więcej niż niewielkim zabiegiem konserwacyjnym, trzeba to zgłosić w starostwie bądź urzędzie miasta na prawach powiatu, gdyż to wynika z wymagań stawianych przez prawo budowlane. Należy to uczynić co najmniej w ciągu trzydziestu dni przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. W takim zgłoszeniu dokładnie precyzuje się zakres, rodzaj oraz sposób wykonania robót. Oprócz tego podaje się termin rozpoczęcia prac, a także składa się oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. 

Oczywiście jeśli wniosek zostanie źle wypełniony, urząd na pewno nas o tym poinformuje, zobowiązawszy do uzupełnienia. Aczkolwiek jeśli po trzydziestu dniach od daty doręczenia zgłoszenia nie pojawi się żaden sprzeciw, będzie można rozpocząć prace budowlane, które nie mogą trwać dłużej niż dwa lata. Trochę inaczej bywa w przypadku remontu budynku, który został wpisany do rejestru zabytków, a co za tym idzie, konieczne jest pozyskanie pozwolenia na budowę, a także należy działać w porozumieniu i za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zaś w tej sytuacji zatrudniony kierownik budowy musi posiadać co najmniej dwuletnią praktykę pracy przy tego rodzaju budynkach.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »