- Szczegóły
-
Kategoria: Kolektory słoneczne
Aby zabezpieczyć kolektory słoneczne przed warunkami atmosferycznymi, stosuje się rolety. W szczególności są stosowane na kolektory próżniowe. Rolety świetnie uchronią kolektory przed padającym gradem, o dużej średnicy, jak również uwolnią ich powierzchnię w czasie, gdy zalega na nim śnieg. Specjalny grzebień czyści powierzchnię solarów i zwiększa ich sprawność. Do sterowania używa się przełącznika, takiego jak do rolet i żaluzji lub można powiązać ich działanie z automatyką zamontowaną na budynku czy ze stacją pogodową.
Rolety okazują się praktyczne w czasie wyjazdu na urlop wakacyjny, kiedy panuje największe nasłonecznienie, a instalacja zostaje pozbawiona odbioru ciepłej wody. Gdy w zasobniku będzie około 90 stopni Celsjusza, następuje wyłączenie pompy, a co za tym idzie, w zasobniku wytrąca się kamień, który osadza się na wężownicy, zmniejszając jej sprawność. Gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu, w akumulatorach zostanie zebrana wystarczająca ilość energii elektrycznej, niezbędnej do zasłonięcia kolektorów. Oczywiście nie wpływa to na instalację i w żaden sposób jej nie zagraża.
Jedynie może powodować obniżenie parametrów czynnika obiegowego. W konsekwencji trzeba to często wymieniać, co nieuchronnie wpływa na zwiększone koszty eksploatacji. A to z kolei wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Zastosowanie rolet na kolektory słoneczne jest bardzo praktyczne dla użytkowników, obniża koszty eksploatacji i dodatkowo daje gwarancję właściwego i funkcjonalnego działania instalacji solarnej.
Dodaj komentarz
Komentarze
Google?
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.