Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Dbaj o swoje rynny
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
Rynny, tak jak i inne elementy wymagają okresowych przeglądów. Wiosna stanowi najlepszy czas, w którym można im się przyjrzeć, zwłaszcza po zimie, która działa najbardziej niekorzystnie. Zamarzanie powoduje odkształcenia rynien czy rozsadzanie rur spustowych. Pod naporem śniegu dochodzi do uszkodzeń złączek rynien i narożników.
Aby nasz system rynnowy działał bez zarzutu należy wymienić wszystkie elementy rynny, które urwały się, popękały lub pokruszyły się pod naporem śniegu. Przy tego rodzaju czynnościach trzeba pamiętać o zachowaniu odległości kompensacyjnych w ten sposób, aby miały zapas w przypadku różnic temperatur.
Elementem przeglądu oprócz wymiany elementów jest przeprowadzanie testów szczelności, który możne polegać na obserwowaniu rynien podczas ulewy. Taki eksperyment można przeprowadzić również samemu, poprzez zatkanie otworu odpływowego i napełnienie rynien wodą. Wówczas zauważalne stają się wszelkie nieszczelności systemu, które naprawiamy przez wymianę uszczelek, zakładanie nowych obejm czy doginanie rynien. W przypadku przecieków rynien ocynkowanych najczęstszą przyczyną jest korozja elementów. W tym celu od zewnątrz stosuje się samowulkanizującą taśmę dekarską, a w środku uszczelnia się silikonem.
Z uwagi, że w rynnach gromadzą się liście czy gałęzie konieczne jest ich oczyszczanie specjalnymi łopatkami, które nie niszczą ochronnej ich powłoki. Następnie obficie płuczemy je wodą za pomocą węża lub myjki pod ciśnieniem. Jeśli mieszkamy w pobliżu miejsc mocno zadrzewionych warto pomyśleć o założeniu specjalnych siatek ochronnych, które ochraniają rynny przed większymi nieczystościami.
Prawidłowa konserwacja systemu rynnowego właściwie odprowadzi wodę i zabezpieczy elewację przed deszczami.