Komentarze

Dbaj o swoje rynny

Rynny, tak jak i  inne elementy wymagają okresowych przeglądów. Wiosna stanowi najlepszy czas, w którym można im się przyjrzeć, zwłaszcza po zimie, która działa najbardziej niekorzystnie. Zamarzanie powoduje odkształcenia rynien czy rozsadzanie rur spustowych. Pod naporem śniegu dochodzi do uszkodzeń złączek rynien i narożników. 

Aby nasz system rynnowy działał bez zarzutu należy wymienić wszystkie elementy rynny, które urwały się, popękały lub pokruszyły się pod naporem śniegu. Przy tego rodzaju czynnościach trzeba pamiętać o zachowaniu odległości kompensacyjnych w ten sposób, aby miały zapas w przypadku różnic temperatur. 

Elementem przeglądu oprócz wymiany elementów jest przeprowadzanie testów szczelności, który możne polegać na obserwowaniu rynien podczas ulewy. Taki eksperyment można przeprowadzić również samemu, poprzez zatkanie otworu odpływowego i napełnienie rynien wodą. Wówczas zauważalne stają się wszelkie nieszczelności systemu, które naprawiamy przez wymianę uszczelek, zakładanie nowych obejm czy doginanie rynien. W przypadku przecieków rynien ocynkowanych najczęstszą przyczyną jest korozja elementów. W tym celu od zewnątrz stosuje się samowulkanizującą taśmę dekarską, a w środku uszczelnia się silikonem. 

Z uwagi, że w rynnach gromadzą się liście czy gałęzie konieczne jest ich oczyszczanie specjalnymi łopatkami, które nie niszczą ochronnej ich powłoki. Następnie obficie płuczemy je wodą za pomocą węża lub myjki pod ciśnieniem. Jeśli mieszkamy w pobliżu miejsc mocno zadrzewionych warto pomyśleć o założeniu specjalnych siatek ochronnych, które ochraniają rynny przed większymi nieczystościami. 

Prawidłowa konserwacja systemu rynnowego właściwie odprowadzi wodę i zabezpieczy elewację przed deszczami. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »