Komentarze

Konserwacja rynien

Rynny to nie element dekoracyjny naszego domu. Mają swoją szczególną i ważną rolę. Chronią nasz dom przed wilgocią, zalewaniem. Regularna konserwacja rynien to bezpieczeństwo,przedłużenie żywotności oraz mniejsza ilość napraw.

Renowacji i przeglądu rynien powinno się dokonywać dwa razy do roku – przed i po zimie. Zwłaszcza ważne jest wykonanie wszelkich prac wiosną. Rynny obciążone zalegającym w zimie śniegiem mogę posiadać pęknięcia, odkształcenia, naderwania. Tym samym jest duże prawdopodobieństwo, że będą nieszczelne.

Wstępny przegląd rynien

Należy przyjrzeć się kształtowi rynien, usunąć zalegający w nich bród, resztki liści, piasek, gałęzie. Narzędzia jakich używamy muszą być przeznaczone do tego celu. Można je nabyć w marketach budowlanych bądź sklepach specjalizujących się sprzedażą rynien. Powinno przemyć je wodą pod wysokim ciśnieniem. Należy to zrobić umiejętnie żeby nie naderwać rynien czy zachlapać tynku. Bezwzględnie nie używa się do czyszczenia ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić powłokę.

Test szczelności

Po uprzątnięciu rynien pora na wykonanie testu szczelności. Fachowcy zdradzają nam prostą i skuteczną metodę na wykonanie tego zadania. Należy zatkać odpływ i napełnić rynny do połowy wysokości wodą. Po chwili sprawdzamy czy nie ma przecieków. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na łączenia elementów, narożniki i leje spustowe. Drobne uszczerbki można naprawić stosując profesjonalne uszczelniacze. Ważna jest wymiana uszczelek na złączach .Niewielkie odkształcenia czy nieszczelności rur spustowych są do naprawienia – stosujemy nowe obejmy lub w przypadku rynien metalowych doginamy orynnowanie. W rynnach starego typu problemem może okazać się korozja. Jeśli nie ma możliwości wymiany całego systemu na nowy odnowieniu podlega zewnętrza część rynien. Używa się samowulkanizującej taśmy dekarskiej a od strony wewnętrznej warto wzmocnić powierzchnię silikonem dekarskim. Połączenia- jeśli nie są skorodowane można lutować. Jeśli jednak mamy pęknięcia na większej powierzchni koniecznie musimy wymienić uszkodzony element. Naprawa dużych uszkodzeń nie ma najmniejszego sensu.

Wymiana elementów

Jeśli przegląd wykazał poważniejsze uszkodzenia bezzwłocznie należy wymienić uszkodzone elementy na nowe. Zwykle potrzebna jest wymiana naderwanych haków i ponowne zamontowanie do deski czołowej. Koniecznie należy wymienić zniszczone, pęknięte na długości i oberwane rynny. Te z mniejszymi uszczerbkami możemy jeszcze wykorzystać. Obowiązkowo przy wymianie stosujemy odpowiedni system. Trzeba zwrócić uwagę na precyzyjne połączenie i dopasowanie, pamiętając o zachowaniu odległości kompensacyjnych. Mówiąc wprost połączenia muszą elastycznie dopasowywać się pod różnicą temperatur.

Kosmetyka

Jeśli wokół naszego domu rosną drzewa warto częściej oczyszczać rynny. Żeby uniknąć częstszego wykonywania tych czynności można zainwestować w siatkę ochronną. Zatrzyma gałęzie oraz liście. Drobniejsze elementy tj. piach czy igliwie dostaną się do środka jednak nasze rynny będą zdecydowanie mniej zanieczyszczone.

Dbałość o rynny jest istotna i nie należy jej lekceważyć. Tym bardziej, że przeglądu dokonuje się dwa razy w roku a tylko raz tak gruntownie.

Komentarze   

 
0 #1 pawel kowal 2012-06-07 16:47
to proste czynności, ale warto o nich pamiętać. unikniemy dodatkowych kosztów napraw.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »