Komentarze

Nowe przepisy w prawie budowlanym od stycznia 2017 roku

Zmiany, które mają wejść w prawie budowlanym od stycznia 2017 roku mają na celu zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Chociaż nowe przepisy zaczęły obowiązywać już w 2014 roku, ale dopiero teraz wejdą w następna fazę. Zmianie ulegną bowiem warunki techniczne budynków. Dzięki temu nastąpi poprawa efektywności energetycznej obiektów. Wynika to z faktu, że obecnie aż 70-80% kosztów eksploatacyjnych domów jednorodzinnych stanowią koszty ogrzewania. Celem nowych przepisów jest znaczące zmniejszenie tych wartości.

W związku z tym maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła zostanie obniżona. Konieczne będzie zastosowanie znacznie grubszego ocieplenia dachu oraz ścian, a także stosowanie stolarki drzwiowej i okiennej z wysokimi parametrami izolacyjnymi. Chociaż przepisy wchodzą w życie dopiero w styczniu, to na pewno nie zaszkodzi już teraz się do nich zastosować. Grubsza izolacja to oczywiście większe koszty budowy, ale w perspektywie kolejnych lat zapewni ona spore oszczędności na ogrzewaniu. 

Zgodnie z prawem, które zacznie obowiązywać od stycznia 2017 roku, minimalna grubość izolacji dachu będzie wynosić 20cm, a dla ścian zewnętrznych 14cm. Do 2021 roku wartości te będą wynosić 25cm dla dachu oraz 17 cm dla ścian zewnętrznych. Zmiany te są bardzo korzystne, ponieważ dzięki odpowiednio wykonanej termoizolacji można znacząco zmniejszyć rachunki na ogrzewanie. Wydatki na lepszej jakości materiały zwrócą się w ciągu zaledwie kilku miesięcy, dlatego warto już teraz zastosować się do nowych przepisów. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »