Komentarze

Różne kształty dachu

Wybór w zakresie kształtu dachu położonego na budynku może być bardzo szeroki. Można postawić na dach dwuspadowy, który jest dobrą propozycją dla miłośników tradycyjnej architektury. Jest on praktyczny i prosty w konstrukcji, a także niedrogi. 

Propozycją dla osób bardziej wymagających może być efektowny dach wielospadowy. Połacie w jego przypadku mają często kształt trapezów lub trójkątów, ale spotykane są także prostokąty. Stykają się ze sobą w kalenicach oraz koszach. Efekt spójności dachu można uzyskać poprzez umieszczenie kalenic na tej samej wysokości, jak również ujednolicając kąt nachylenia wszystkich połaci. Ułożenie pokrycia na dachu wielospadowym nie jest łatwe. Trzeba częściej ciąć dachówki, a poza tym duża ilość załamań i koszy oraz występowanie lukarn sprawia, że wzrasta ilość obróbek blacharskich. Do wykończenia dachu potrzebnych jest więcej elementów. Przy danej konstrukcji trudne może być zamontowanie rynien.

Dach kolebkowy spodoba się przede wszystkim osobom, szukającym aranżacyjnych wyzwań. Połać dachu opiera się o kolistą strukturę bryły domu. Asymetryczna forma wymaga umiejętności doboru ilości, kształtu oraz ułożenia okien. Ciekawą propozycją, która jest mniej wymagająca, staje się zestawienie dachu kolebkowego z płaskim. Dach po łuku jest dobrym rozwiązaniem dla domów powstających na niedużej działce, bo stwarza wrażenie małego i nie przytłacza. Forma kolebkowa sprawdza się podczas zim. Śnieg nie zalega na dachu, tylko łagodnie się zsuwa, w związku z czym zachowane jest bezpieczeństwo.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »