Komentarze

Jak przygotować dach do zimy?

Zima w naszej strefie klimatycznej jest dużym wyzwaniem dla dachów. To właśnie ta pora roku weryfikuje nie tylko szczelność pokrycia dachowego, ale też sprawność systemu rynnowego, czy ocieplenie poddasza. Warto więc poświęcić trochę czasu i przygotować dach do zimy, aby nawet w najbardziej wietrzne i mroźne dni nie uległ on uszkodzeniu, zapewniając odpowiednią ochronę domownikom. Wystarczy kilka prostych prac, aby mieć pewność, że zima nam niestraszna.

Kwestią najbardziej istotną jest sprawdzenie drożności i szczelności rynien, a także trwałości ich mocowań. Koniecznie trzeba usuną wszelkie zalegające liście, igliwie oraz inne zanieczyszczenie, które mogą powodować zatory i doprowadzić do zalania elewacji. W przypadku, gdy rynny są nieszczelne, co zdarza się zwłaszcza w miejscach łączenia, warto wymienić uszczelki lub uszkodzone elementy systemu orynnowania. W rynnach stalowych sprawdzamy występowanie ognisk korozji i usuwamy je stosując odpowiednie materiały. Równie ważny jest stan mocowania rynien, ponieważ poluzowane lub zerwane haki w połączeniu ze śniegiem i lodem mogą doprowadzić do zerwania rynien.

Oczywiście przygotowanie dachu do zimy to nie tylko sprawdzenie rynien, ale również tzw. komunikacji dachowej, czyli mocowań ław i stopni kominiarskich. Kontrolujemy także najbardziej newralgiczne elementy dachu czyli obróbki blacharskie, czy kosze dachowe, a także stan obróbek komina i okien dachowych. Przegląd dachu przed zimą można wykonać samemu, ale lepiej powierzyć to zadanie dekarzowi, który w profesjonalny sposób wykonana wszelkie niezbędne prace.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »