Komentarze

Dach z wolim okiem

Dach z wolim okiem to konstrukcja dość skomplikowana, wymagająca cierpliwości, wiedzy, wyobraźni i doświadczenia. Kształt wolego oka może być różny, ale najpopularniejsze są cztery podstawowe formy.

Podstawowe różnice pomiędzy nimi związane są z wykształceniem linii kosza, czyli linii przenikania połaci wolego oka z głównym dachem. Wybór jednej z form lukarny ma wpływ na prace dekarskie. Wybór modelu z twardym koszem wymaga podbudowy, zapewniającej płynne przejście dachówek z dachu na lukarnę. Przy koszu miękkim płynne przejście zapewnia sama konstrukcja lukarny. Każdy z rodzajów wolego oka może występować z nachylona lub pionową deską czołową. 

W przypadku wyboru deski czołowej nachylonej konieczne jest odpowiednie dobranie gabarytów lukarny. Kąt nachylenia deski musi być dobrany w taki sposób, aby rozstaw ład na lukarnie zgrał się z rozstawem łat na głównym dachu. W wyniku tego powstanie trójkąt równoramienny. Na wzór układanej dachówki pochylenie deski wpływa korzystnie. Jednak sporym mankamentem takiego rozwiązanie jest to, że przez okna lukarny wpada mniejsza ilość światła. 

Różnice między różnymi typami konstrukcji wolego oka wynikają głównie z tzw. geometrii bazowej lukarny, a także z jej przeznaczenia, gabarytów, kosztów i technicznych możliwości wykonawcy. Lukarna standardowa jest zwykle konstruowana w postaci łukowatych elementów nazywanych krążynami. Są one połączone w podstawie z deską kloszową o kształcie dzwonu. Inny wariant lukarny z prostym koszem wykonywany jest z krążyn o różnym kształcie, a do jej deskowania niezbędna są deski klinowe lub proste z odpowiednim wzorem deskowania. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »