Komentarze

Jak chronić kolektory przed przegrzaniem w lecie?

Latem instalacje solarne pracują najbardziej intensywnie i to właśnie wtedy pojawia się ryzyko przegrania kolektorów. Niewykorzystywane nadwyżki cwu przyczyniają się do przyspieszonego zużycia czynnika obiegowe oraz całej instalacji. Jest to szczególnie uciążliwe w sezonie urlopowym, kiedy większość osób wyjeżdża i pobór ciepłej wody jest minimalny. 

Na szczęście można sobie z tym problemem poradzić stosując specjalne elementy, zapewniające ochronę instalacji przed przegrzewaniem. Zalicza się do nich:

•naczynie wzbiorcze – odpowiada za przejęcie ciśnienia powstającego w wyniku zwiększenia objętości podgrzewanej cieczy. Już na etapie projektowania trzeba odpowiednio dobrać wielkość naczynia,

•zawór bezpieczeństwa – jest to układ, który zapobiega zniszczeniom wywołanym przez wrzący czynnik grzewczy. Otwiera się on automatycznie, gdy naczynie wzbiorcze nie może wyrównać ciśnienia. Umożliwia on odprowadzenie nadmiaru ciepłej wody do kanalizacji, 

sterownik z funkcją chłodzenia – jego zadaniem jest rozpraszanie nadwyżki ciepła zgromadzonego w czasie słonecznego dnia. Umożliwia to działająca nocą pompa ciepła, która pobiera ciepło ze zbiornika i oddaje je do otoczenia. Opcja ta sprawdza się głównie w kolektorach płaskich. W nowoczesnych sterownikach można skorzystać  tzw. funkcji urlopowej. Zapewnia ona ochronę instalacji w przypadku, gdy ciepło nie będzie odbierane przez dłuższy czas. Funkcja ta działa zarówno w nocy, jak w ciągu dnia. Jednak, aby urządzenie działało poprawnie, niezbędne jest zastosowanie zaworu termostatycznego zamontowanego na wyjściu z podgrzewacza wody. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »