Komentarze

Jak prawidłowo ustawić kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne powinny być ustawione w kierunku południowym. W przypadku, gdy konieczne jest odchylenie na zachód lub na wschód powierzchnia kolektorów musi być odpowiednio zwiększona. Kwestia stopnia korekcji powinna być dokładnie rozważona przez projektanta instalacji. Kąt nachylenia kolektorów słonecznych w stosunku do poziomu jest niezwykle ważny. Jego zmiana ma bezpośredni wpływ na pozyskiwanie energii w zależności od pory roku. Wybór kąta nachylenia jest ściśle uzależniony od kąta padania promieni słonecznych.

Zalecane przez profesjonalistów kąty nachylenia to:

•ok. 50 stopni – jest to rozwiązanie najpopularniejsze. Pozwala ono bez problemu podgrzać wodę dla kilku osób. Ponadto takie ustawienie umożliwia zwiększenie uzysku energii jesienią i wiosną. Niestety zimą, kiedy wydajność kolektorów i tak jest niska, taki kat nachylenia niewiele pomaga. Latem, przy takim ustawieniu, może pojawić się problem z nadmiarem ciepła do wykorzystania. Wydajniejsze będą w tym wypadku kolektory płaskie, ale mniej trzeba zapłacić za kolektory próżniowe,

•do 30 stopni – taki kąt nachylenia jest zalecany przede wszystkim wtedy, gdy kolektory wykorzystywane są latem, np. do podgrzewania wody w basenie. Przy takim ustawieniu najlepiej sprawdzają się kolektory płaskie,

80-90 stopni – ustawienie kolektorów pod takim kątem pozwala na uzyskanie maksymalnej ilości ciepła w sezonie grzewczym. Sprawdza się ono wtedy, gdy kolektory są wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń. Instalacja musi być w tym wypadku większa od standardowej. Zaleca się stosowanie kolektorów próżniowych. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »