Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Blachy dachowe
Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.
Najczęściej czytacie
Dach z trzciny
- Szczegóły
- Kategoria: Pokrycia dachowe
Dachy wykonane z trzciny niegdyś było utożsamiane głównie z biednymi, wiejskimi zagrodami. Obecnie sytuacja wygląda inaczej – takie pokrycia dachowe są w dobrym guście i sprawiają, że dom wygląda bardzo oryginalnie. Dachy pokrywane są tzw. trwałą trawą, czyli trzciną pospolitą, która ma świetne właściwości termoizolacyjne. Co więcej, jest ona wysoce odporna na mróz, ogień, wysokie pH, a nawet zasolenie, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał pokryciowy. Nie dziwi więc fakt, że pokrycia dachowe z trzciny stają się coraz bardziej popularne.
Oczywiście trzcina przeznaczona na wykonanie pokrycia dachowego powinna spełniać odpowiednie normy. Z tego względu w budownictwie wykorzystuje się wyłącznie trzcinę jednoroczną, która musi być pozbawiona liści, prosta i niezbyt gruba. Pozyskuje się ją z bagnisk, jezior oraz zalewów. Wyselekcjonowana i oczyszczona trzcina jest wiązana w wiązki i przechowywana pod dachem.
Pokrycia dachowe wykonane z trzciny mogą przetrwać nawet 100lat. Jest to możliwie dzięki znajdującym się w trzcinie składnikom woskowym oraz dużej odporności na warunki atmosferyczne. Trzciny dach ma mnóstwo zalet. Nie tylko efektownie wygląda, ale też doskonale trzyma ciepło zimą i chłodzi latem. Ma też świetne właściwości akustyczne. Optymalna grubość takiego poszycia wynosi 23-38cm i w dużej mierze zależy od kąta nachylenia dachu. Im kąt jest większym, tym układana warstwa powinna być cieńsza, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na efektywne spływanie wód opadowych.