Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Dach z trzciny

Dachy wykonane z trzciny niegdyś było utożsamiane głównie z biednymi, wiejskimi zagrodami. Obecnie sytuacja wygląda inaczej – takie pokrycia dachowe są w dobrym guście i sprawiają, że dom wygląda bardzo oryginalnie. Dachy pokrywane są tzw. trwałą trawą, czyli trzciną pospolitą, która ma świetne właściwości termoizolacyjne. Co więcej, jest ona wysoce odporna na mróz, ogień, wysokie pH, a nawet zasolenie, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał pokryciowy. Nie dziwi więc fakt, że pokrycia dachowe z trzciny stają się coraz bardziej popularne.

Oczywiście trzcina przeznaczona na wykonanie pokrycia dachowego powinna spełniać odpowiednie normy. Z tego względu w budownictwie wykorzystuje się wyłącznie trzcinę jednoroczną, która musi być pozbawiona liści, prosta i niezbyt gruba. Pozyskuje się ją z bagnisk, jezior oraz zalewów. Wyselekcjonowana i oczyszczona trzcina jest wiązana w wiązki i przechowywana pod dachem.

Pokrycia dachowe wykonane z trzciny mogą przetrwać nawet 100lat. Jest to możliwie dzięki znajdującym się w trzcinie składnikom woskowym oraz dużej odporności na warunki atmosferyczne. Trzciny dach ma mnóstwo zalet. Nie tylko efektownie wygląda, ale też doskonale trzyma ciepło zimą i chłodzi latem. Ma też świetne właściwości akustyczne. Optymalna grubość takiego poszycia wynosi 23-38cm i w dużej mierze zależy od kąta nachylenia dachu. Im kąt jest większym, tym układana warstwa powinna być cieńsza, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na efektywne spływanie wód opadowych. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »