Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Rodzaje konstrukcji dachowych
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
W Polsce w budownictwie jednorodzinnym konstrukcje dachów są najczęściej wykonywane z drewnianych belek. Taka więźba dachowa jest przede wszystkim atrakcyjna pod względem cenowym, poza tym może ją wykonać każdy dekarz. Oczywiście rodzaj konstrukcji zależy od wielu czynników, takich jak chociażby przeznaczenie budynku, czy warunki klimatyczne. Nie zawsze więźba drewniana będzie najlepszym rozwiązaniem.
W budynkach wielopiętrowych oraz w budownictwie halowym często spotykane są konstrukcje żelbetowe. Stosuje się je również w budownictwie jednorodzinnym, ale wyłącznie w w dachach płaskich, nazywanych stropodachami. Niektóre konstrukcje dachowe są też wykonywane ze stali. Zwykle stosowane są tylko w budownictwie halowym, natomiast w domach jednorodzinnych tylko w przypadku realizacji o skomplikowanej architekturze. Najrzadziej stosowanym rodzajem konstrukcji są konstrukcje z tkanin i tworzyw sztucznych. Używa się głównie w budynkach pneumatycznych oraz przekryciach podwieszanych.
Drewniana więźba dachowa jest najbardziej uniwersalnym i stosunkowo tanim sposobem na konstrukcję dachową. Można ją wykonać zarówno sposobem tradycyjnym, jak i skorzystać z gotowych elementów, takich jak prefabrykowane wiązary. Do zalet więźby drewnianej na pewno można zaliczyć niezawodność, ponieważ sprawdza się ona od wielu lat. Warto jednak pamiętać, że jej trwałość zależy w dużej mierze od użytego materiału, zastosowanego systemu odwodnienia, paroizolacji, czy obróbek blacharskich.