Komentarze

Jak przyspieszyć montaż więźby dachowej?

Montaż więźby dachowej można w łatwy sposób przyspieszyć, korzystając z profilowanych łączników oraz perforowanych płytek. Tego rodzaju części pozwalają nie tylko zmniejszyć zużycie drewna i to aż o 50%, ale także w efektywny sposób zwiększają precyzję połączeń wszystkich drewnianych elementów. Oczywiście można zamiast tego rozwiązania postawić na tradycyjne połączenia ciesielskie, które wymagają dużej dokładności oraz wiedzy. Ponadto tego rodzaju prace cechują się wysokim stopniem skomplikowania i naprawdę łatwo w nich o błędy.

Zaletą metalowych łączników jest przede wszystkim to, że są naprawdę proste w użyciu. Ich prawidłowe zamocowanie nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. Ponadto, jeśli zastosuje  się je w odpowiedni sposób, można mieć pewność, że zapewnią lepszą nośność niż tradycyjne rozwiązania, takie jak łączenie drewnianych elementów na gniazda, nakładki, wręby, czy czopy. Oczywiście metalowe łączniki można stosować nie tylko do więźby, ale także do innych elementów konstrukcyjnych. 

Jakie metalowe elementy stosowane są najczęściej? Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza płytki perforowane, czyli blachy o grubości 2mm o kształcie prostokąta, kwadratu lub litery „t”. Pozwalają one łączyć jętki z krokwiami, a także miecze z słupami. Świetnie sprawdzają się też kątowniki, które produkowane są w wielu rozmiarach. Ich grubość to ok. 2-4mm, a niektóre są dodatkowo wzmacniane wytłaczanymi żebrami. Z ich pomocą można połączyć belkę z belką, belkę z słupem lub belkę z legarem. Oprócz tego w sprzedaży są wsporniki i łączniki belek, wsporniki krokwi, łączniki uniwersalne i złącza typu motyl. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »