Komentarze

Taras na dachu

Brak balkonu lub przestrzeni zielonej nie musi oznaczać braku możliwości spędzania czasu pod gołym niebem w miejscu zamieszkania. Wystarczy stworzenie tarasu na dachu. Warto pomyśleć o tym na etapie projektowania budynku, ponieważ dostosowanie istniejącego pokrycia dachowego do takie, które umożliwi wykonanie tarasu nie należy do łatwych zadań. Trzeba chociażby zapewnić odpowiednią wytrzymałość stropu dachowego, a być może nawet dokonać wzmocnienia konstrukcji. 

Jeżeli zamierza się zrealizować opisywane przedsięwzięcie, należy zastosować dach o odwróconej kolejności warstw. Polega to na tym, że od góry zrobiona będzie podłoga tarasu, a następnie coraz niżej kolejno: legary, żwir, membrana dachowa oraz termo i hydroizolacja tarasu. W ten sposób izolacja termiczna znajdzie się nad przeciwwilgociową, co oznacza, że taras będzie zabezpieczony przed mechanicznymi uszkodzeniami. Kluczowe jest to, ażeby wszystko było zrealizowano w sposób profesjonalny, ponieważ ewentualne błędy skutkować będą poważnymi wydatkami, związanymi z przeprowadzeniem napraw. 

Zadaniem warstwy drenażowej, która musi się znaleźć w przypadku opisywanej inwestycji będzie odprowadzanie nadmiaru wilgoci i jednocześnie stworzenie warunków dla rozwoju korzeni roślin, które zapewne będą mile widziane na tarasie. Zielone pokrycie dachowe wykonane powinno być z myślą o potrzebie szybkiego odprowadzenia wody, pochodzącej z opadów. Zanim przejdzie się do tworzenia tarasu na dachu, trzeba uzyskać pozwolenie ze starostwa.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »