Komentarze

Kolektory słoneczne – jak oszczędzać zimą?

Kolektory słoneczne przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną. W naszej strefie klimatycznej wykazują najwyższą efektowność w okresie między kwietniem a wrześniem, kiedy za ich pomocą można niemal w całości wypełnić zapotrzebowanie na podgrzewaną wodę użytkową. Warto jednak pamiętać, że również zimą instalacja solna może generować spore oszczędności. W takiej sytuacji najważniejszą rolę odgrywa typ instalacji, ponieważ inaczej działają, pod względem izolacji cieplnej i absorbowania promieni słonecznych, kolektory płaskie i kolektory próżniowe. 

Najważniejszą kwestą jest to, że kolektory próżniowe rurowe, przy obniżonej możliwości pochłaniania promieni słonecznych, rozmrażają się znacznie dłużej niż kolektory płaskie. Ponadto zimą pracują zdecydowanie krócej, co wynika z zalegania na nich szronu i śniegu. Z tego właśnie względu sprawność kolektorów próżniowych rurowych powinna być na tyle wysoka, aby nawet przy niesprzyjającej aurze zapewnić przynajmniej częściowe podgrzanie wody użytkowej. W praktyce większość kolektorów próżniowych cechuje się niską wydajnością cieplną, co ma bezpośredni wpływ na podwyższenie kosztów ogrzewania. 

Ze względu na panujące zimą warunki atmosferyczne w Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszą się kolektory płaskie. Wynika to przede wszystkim z tego, że są one w stanie znacznie szybciej oczyścić swoją powierzchnię z zalegającego śniegu i szronu, a tym samym zwiększyć swoją efektywność. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »