Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Kolektory słoneczne – jak oszczędzać zimą?
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną. W naszej strefie klimatycznej wykazują najwyższą efektowność w okresie między kwietniem a wrześniem, kiedy za ich pomocą można niemal w całości wypełnić zapotrzebowanie na podgrzewaną wodę użytkową. Warto jednak pamiętać, że również zimą instalacja solna może generować spore oszczędności. W takiej sytuacji najważniejszą rolę odgrywa typ instalacji, ponieważ inaczej działają, pod względem izolacji cieplnej i absorbowania promieni słonecznych, kolektory płaskie i kolektory próżniowe.
Najważniejszą kwestą jest to, że kolektory próżniowe rurowe, przy obniżonej możliwości pochłaniania promieni słonecznych, rozmrażają się znacznie dłużej niż kolektory płaskie. Ponadto zimą pracują zdecydowanie krócej, co wynika z zalegania na nich szronu i śniegu. Z tego właśnie względu sprawność kolektorów próżniowych rurowych powinna być na tyle wysoka, aby nawet przy niesprzyjającej aurze zapewnić przynajmniej częściowe podgrzanie wody użytkowej. W praktyce większość kolektorów próżniowych cechuje się niską wydajnością cieplną, co ma bezpośredni wpływ na podwyższenie kosztów ogrzewania.
Ze względu na panujące zimą warunki atmosferyczne w Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszą się kolektory płaskie. Wynika to przede wszystkim z tego, że są one w stanie znacznie szybciej oczyścić swoją powierzchnię z zalegającego śniegu i szronu, a tym samym zwiększyć swoją efektywność.