Komentarze

Kolektory słoneczne - płaskie czy próżniowe?

Ludzie coraz częściej decydują się na zastosowanie instalacji słonecznej. I tym samym powstaje pytanie: jakie kolektory słoneczne najlepiej będzie wybrać – płaskie czy próżniowe? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co wynika stąd, że zarówno jedne, jak i drugie mają zalety oraz wady. 

W przypadku zużywania dużych ilości ciepłej wody dobrze jest pomyśleć o kolektorach płaskich. Natomiast jeżeli w zużyciu wody latem oraz zimą nie ma jakieś szczególnej różnicy, a pojawia się pragnienie oszczędzania energii cieplnej także zimą, w takim razie lepiej sprawdzą się kolektory próżniowe, które umożliwiają w umiarkowanym stopniu na zachowanie oszczędności energii cieplnej podczas grzania wody w zimowe, lecz bezchmurne dni. 

Niemniej jednak trzeba tutaj pamiętać, że kolektory próżniowe bywają droższe w przybliżeniu o dwadzieścia procent w odniesieniu do instalacji opartej na kolektorach płaskich. Naturalnie przy tych samych założeniach doborowych. Wobec tego bez wątpienia należy porządnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy. Co ważniejsze, trzeba przedtem rozważyć, jaka wielkość zasobnika ciepłej wody ma być w budynku, co rzecz jasna wiąże się z zapotrzebowaniem budynku na ciepłą wodę użytkową. Dodatkowo przy tym znaczenie ma teren Polski, czyli miejsce, w który znajdzie się określony kolektor. Za najważniejsze uważa się ustalenie procentowego pokrycia produkcji c.w.u. poprzez słoneczną instalację, gdyż od tego współczynnika zależy właściwa praca. Stąd też warto skorzystać z kalkulatora energetycznego.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »