Komentarze

Poddasze z kominkiem

Na poddaszu zazwyczaj urządzamy sypialnie, pokoje dziecięce, czy garderoby. Tymczasem jest to idealnie miejsce na przytulny salon z kominkiem. Montaż kominka na poddaszu jest jak najbardziej możliwy, ale konieczne jest uwzględnienie nośności stropu i długości przewodu kominowego. Jeśli chodzi o długość przewodu spalinowego, to powinna ona wynosić minimum 4 metry. Może to być sporym problemem, zwłaszcza jeśli mamy niskie poddasze. Co więcej, przewód musi być szczelny i mieć odpowiednią średnicę w zależności od parametrów i rodzaju kominka oraz stosowanego paliwa.

            Nośność stropu także jest bardzo istotna. Niestety zazwyczaj, jeśli w oryginalnym projekcie nie był przewidziany kominek na poddaszu, to można mieć pewność, że strop będzie zbyt słaby. Standardowa nośność to 150-200kg, natomiast jeśli chcemy mieć kominek to powinna ona wynosić 400-500kg/mkw. Niezbędne jest więc przeprojektowanie stropu oraz jego optymalne wzmocnienie. Ponadto duże znaczenie ma także konstrukcja stropu, w tym zwłaszcza jego rozpiętość. Z tego właśnie względu przystosowanie poddasza pod kominek najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu konstruktorowi, posiadającemu odpowiednie uprawnienia. 

 

            Planując kominek na poddaszu trzeba także pamiętać o tym, że nie możne znajdować się on w pobliżu instalacji gazowej, elektrycznej, czy hydraulicznej. Poza tym zarówno otoczenie, jak i podłoga przy kominku powinny być wykonane z niepalnych materiałów. Jeśli zaś chodzi o sam kominek oraz przewody kominowe, to trzeba je odpowiednio zaizolować. Bezwzględnie w pomieszczeniu powinna znajdować się wentylacja wywiewna oraz instalacja doprowadzająca świeże powietrze. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »