Komentarze

Komfort cieplny na poddaszu

Jednym z najczęstszych problemów związanych z poddaszami jest uzyskanie komfortu cieplnego - zwykle zimą jest zbyt zimno, natomiast latem zbyt  gorąco. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na remont poddasza zwracając szczególną uwagę na poprawę komfortu cieplnego. Jak to zrobić? W przypadku przegrzewania się poddaszem latem można oczywiście zdecydować się na założenie klimatyzacji, co jednak niesie ze sobą spore koszty i to nie tylko w zakresie montażu, ale przede wszystkim eksploatacji.

Zdaniem fachowców istnieje jednak inny sposób, a jest nim izolacja z wełny mineralnej ułożonej między krokwiami. Nie powinna być ona cieńsza niż 25-30cm i musi składać się z dwóch warstw. Pierwsza z nich powinna mieć taką samą grubość jak wysokość krokwi i bardzo szczelnie wypełnić wszystkie przestrzenie między nimi. Należy jednak pamiętać o tym, aby nad pierwszą z warstw pozostawić tzw. szczelinę wentylacyjną o wysokości wynoszącej 2-2,5cm. Jeśli zaś chodzi o grubość drugiej warstwy wełny, to powinna ona być taka, aby w sumie grubość obu warstw nie przekraczała 25-30cm. 

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej grubości i dwóch warstw izolacji z wełny można mieć pewność, że na poddaszu temperatura będzie komfortowa. Dodatkowo takie rozwiązanie spełnia wymagania prawne związane z izolacyjnością cieplną i pozwala na zminimalizowanie strat ciepła przez przenikanie i minimalizuje mostki liniowe. Dzięki temu zimą rachunki za ogrzewania mogą być znacznie niższe, natomiast latem na poddaszu na pewno nie będzie zbyt gorąco. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »