Komentarze

Poddasze

W dobie rozwoju przemysłu, technologii informacyjnej oraz szybkiego tempa życia wiele osób decyduje się na budowę domu na obrzeżach miast. Czynnikiem determinującym przeważającą ilość inwestycji budowanych jest koszt budowy domu. Optymalnym rozwiązaniem dla wielu jest budowa domu parterowego z poddaszem, czyli zaadaptowaną do celów mieszkalnych przestrzenią między dachem a najwyższym stropem budynku. Skosy, elementy więźby dachowej- między innymi miecze czy jętki stanowią z jednej strony walor estetyczny przestrzeni, często jednak są powodem dużych trudności w aranżacji poddasza. Z pomocą przychodzą systemy mebli oraz szaf wnękowych oraz przesuwnych, które pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza. Ważnym elementem jest również sposób doświetlenia przestrzeni mieszkalnej.

Na rynku istnieje wiele możliwości stosowania lukarn oraz okien dachowych, które pozwolą na dostosowanie typu rozwiązania architektonicznego do upodobań inwestorów. Mieszkanie pod dachem stawia jeszcze jedno wyzwanie- mianowicie jego odpowiednia izolacja cieplna. Warstwę izolacyjną pod dachem należy układać dopiero w momencie otrzymania stanu surowego zamkniętego budynku- z położonym pokryciem dachowym i wstawionymi oknami. Grubość izolacji waha się od 20 do 30cm.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, dającym wiele korzyści, jest wełna mineralna. Oprócz dużego stopnia elastyczności, jest materiałem niepalnym, co podnosi wielokrotnie walory jej stosowania. Wykorzystanie poddasza, zwłaszcza jeśli adaptowany d celów mieszkalnych jest starszy budynek, stanowi niejednokrotnie wielkie wyzwanie. Korzyści płynące jednak z otrzymania prywatnej przestrzeni mieszalnej, która i tak powstaje przy konstruowaniu dachu budynku, jest walorem, który wykorzystuje bardzo liczne grono budujących, jak i modernizujących istniejące już budynki inwestorów. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »