Komentarze

Wiosenna kontrola rynien

Zima to czas, kiedy najczęściej dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń orynnowania. Niskie temperatury wpływają na zmniejszenie elastyczności rynien, a zsuwający się z dachu ciężki śnieg i lód może wyłamywać kawałki rynien. Niejednokrotnie wyłamywane są nawet haki podtrzymujące cały system, zwłaszcza jeśli rozmieszczone są zbyt rzadko. Co gorsza, powstające zatory lodowe mogą rozsadzać dolne części rur. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonywanie przeglądu rynien w okresie wiosennym. Dzięki temu można od razu naprawić uszkodzenia i usprawnić działanie systemu, aby z rynien nie kapała woda..

W przypadku, gdy okap dachu znajduje się na wysokości 3 lub 4m przegląd orynnowania można wykonać samodzielnie, korzystając z drabiny. Nie jest to możliwe w budynkach piętrowych oraz posiadających poddasze. Wówczas ze względów bezpieczeństwa lepiej jest zatrudnić do tego wykwalifikowaną ekipę dekarzy. Należy tak zrobić również w sytuacji, gdy dach jest objęty gwarancją. Rynny należy oczyścić przede wszystkim z zalegających liści i gałązek. Najprościej można to zrobić a pomocą ogrodowego węża lub myjki ciśnieniowej. 

W przypadku zauważenia jakichkolwiek przecieków można mieć pewność, że dany element jest uszkodzony, nawet jeśli na pierwszy rzut oka tego nie widać. Czasem pęknięcie można naprawić za pomocą samoprzylepnej taśmy bitumicznej silikonowej lub kauczukowej. Można również użyć uszczelniacza dekarskiego. Mocniej zniszczone elementy należy wymienić na nowe, a wszelkie zadrapania na rynnach stalowych pokryć farbą zaprawową, która zabezpieczy je przed rdzewieniem.  

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »