Komentarze

Dachy Futurystyczne

Futurystyczne projekty domów z całkowicie płaskim dachem zdobywają coraz większą popularność. Polski klimat sprawia, że tego typu zwieńczenie budynku bywa często dużym problemem między innymi ze względu na opady atmosferyczne, szczególnie w okresie zimowym, kiedy warstwy śniegu zalegają i dodatkowo obciążają dach. Decydując się płaskie zadaszenie należy wziąć wiele aspektów związanych z eksploatacją. Myśląc o właściwym zabezpieczeniu dachu w naszym domu należy wziąć pod uwagę kwestię odwodnienia. Taka płaska powierzchnia szczególnie wymaga wykonania spadku, który umożliwi prawidłowy odpływ wody. 3° kąt nachylenia jest zazwyczaj proponowany. Ocieplenie nie może być położone bezpośrednio na powierzchni betonowej, ponieważ musi ona być dokładnie oczyszczona z pyłu. Na podłożu bezpośrednio kładziona jest paraizolacyjna folia, która zapobiega przenikaniu wilgoci. Wymiennie zastosować można papę paraizolacyjną, która jednak potrzebuje warstwy bitumicznej, która ułatwia mocowanie. Następna warstwa może składać się z różnych elementów. Najczęściej stosowane są styropianowe tafle, ponieważ są bardzo wygodne w użyciu. Może być również wykorzystywana wata skalna i szklana, która jako izolacja jest najkorzystniejsza cenowo. Obecnie często używa się również polistyren, jednak zarówno on , jak i styropian ulegają działaniom promieniowania słonecznego i wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Płyty PIR są bardziej odporne i twardsze na działanie ognia, dlatego ich izolacyjność uważana jest za spełniającą wszystkie wymagane warunki i najkorzystniejszą.

Fotowoltaika - warto, czy nie?

Fotowoltaika różni się od kolektorów słonecznych, ale sposób pozyskiwania energii jest bardzo podobny. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną, a nie jak w przypadku paneli na cieplną. System fotowoltaiczny można bez zbędnych zmian podłączyć od razu do instalacji energetycznej znajdującej się w budynku. Jest to znakomity sposób na pozyskanie taniej energii elektrycznej, niezbędnej do właściwego funkcjonowania gospodarstwa domowego.

Uzyskaną energię można na bieżąco zużywać, a nadmiar sprzedawać do zakładu energetycznego lub magazynować w specjalnych ogniwach i wykorzystywać w innym terminie.

Fotowoltaika jest bardzo chętnie instalowana w domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach przemysłowych czy gospodarstwach rolniczych. Dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki ceny prądu są minimalne. Cała instalacja ma gwarancję na 25 lat bezawaryjnej pracy. Fotowoltaika jest bezobsługowa nie wymaga wymiany podzespołów lub części.

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie jest tania, ale obecnie często opracowywane są programy wspomagające rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Prąd pozyskiwany z farm fotowoltaicznych należy do zielonej energii, której wykorzystanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne , daje natomiast znaczną niezależność energetyczną. Nadmiar pozyskanej energii może być magazynowany i odzyskiwany wtedy, kiedy np. potrzebny jest do ogrzewania pomieszczeń, dzięki temu przyczynia się do ekologicznego sposobu życia.

 

Skosy na poddaszu

Poddasze to miejsce dość trudne do właściwego zagospodarowania. Utrudniają to wszechobecne skosy, dlatego przed podjęciem decyzji o aranżacji wnętrza, dobrze przeanalizować potrzeby i możliwości. Miejsca pod skosami są często są pozostawione wolne, ze względu na brak pomysłów. Tymczasem doskonale sprawdzają się jako powierzchnia na półki czy schowki. Już w momencie układania płyty kartonowo-gipsowej można zagospodarować odpowiednio przestrzeń. Skosy idealnie sprawdzają się jako miejsce pod garderobą. Wystarczy tylko zamontować przesuwne drzwi i już tworzy się zamknięty obszar, który już łatwo przystosować na konkretne potrzeby. Tego typu rozwiązanie likwiduje problem mebli w pokoju, przez co przestrzeń użytkowa jest dużo większa. Wybór drzwi przesuwnych jest bardzo duży, dlatego łatwo znaleźć coś co pasuje do charakteru pomieszczenia. Można dopasować odpowiednie wzory zarówno do nowoczesnego pokoju dziecinnego, jak i do romantycznej sypialni rodziców. Trzeba pamiętać, że szafy na poddaszach muszą być robione na wymiar, ze względu na niestandardowe rozmiary.

Skosy na poddaszu dają wiele możliwości do zagospodarowania. Można w nich zainstalować otwory okienne, wtedy odchodzi problem mebli w tym miejscu. Cała aranżacja opiera się na wysokości ścianki kolankowej. Jeżeli jest ona niska to bardzo utrudnia zrobienie czegokolwiek. Natomiast jeśli jest wyższa to zawsze może służyć za miejsce do postawienia łóżka, biurka lub stołu jeżeli jest to kuchnia. W takim miejscu warto również zrobić półki na książki czy zabawki dla dziecka.

Trwałość rynien dachowych

Trwałość rynien dachowych zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane. Rynny mieszane oraz z tytanocynku najczęściej mają grubość 0,6-0,7mm. Trwałość oraz odporność na korozję zapewnia im warstwa patyny, która powstaje na ich powierzchni w wyniku oddziaływania wilgoci. Patyna tworzy powłokę wyjątkowo szczelną i nierozpuszczalną w wodzie, zapewniającą ochronę rynny. Miedziane oraz cynkowe części rynien są łączone za pomocą zakładek, a następnie lutowane, dlatego powinien je zakładać specjalista. 

Kolejnym metalem, z którego bardzo często wykonywane są rynny jest aluminium. To metal odporny na korozję, a dodatkowo wykonane z niego rynny oraz blachy spustowe są zabezpieczane specjalną powłoką lakierniczą. Zapewnia ona ochronę przed promieniowaniem UV i sprawia, że zabezpieczone nią rynny mogą służyć nawet przez 50-70 lat. Najpopularniejszą metodą wykonywania rynien aluminiowych jest technologia ciągła na giętarkach, co pozwala na dopasowanie każdego elementu bezpośrednio na placu budowy. 

Bardzo popularne są również rynny plastikowe, do których wykonania używa się utwardzonego i nieplastyfikowanego PCV. Poszczególne części systemu można montować za pomocą łączników z zatrzaskami oraz zakładek do połączenia klejem. Rynny z PCV są mało wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe, więc przez wiele lat nie zmieniają koloru. Rury spustowe takich rynien są montowane kielichowo, a dzięki szerokiej zakładce kielicha są one wyjątkowo szczelne i to bez potrzeby stosowania dodatkowych uszczelek.

 

Okna dachowe z okiennicami

Od niedawna w sprzedaży dostępne są okiennice, które można montować w oknach dachowych. Wykonane z drewna okiennice, nazywane również shuttersami montuje się od wewnątrz, a wyglądem przypominają one żaluzje. Zapewniają nie tylko ochronę przed promieniami słonecznymi, ale także zapewniają prywatność i przytulną atmosferę. Są one wyposażone w specjalną ramę okalającą, która przykręcona jest do ramy ognia. Z ramą są połączone za pomocą zawiasów, dzięki czemu można je otwierać. Ponadto posiadają one specjalne zamki na przycisk, które pozwalają je zablokować.

Dużą zaletą okiennic do okien dachowych jest to, że pozwalają one na bezproblemowe użytkowanie okien. Ruchome lamele sprawiają, że można z łatwością regulować natężenie światła, a także ustawienie kąta padania promieni słonecznych. Dzięki temu można ustawić je w taki sposób, aby ilość docierającego światła słonecznego była optymalna. Niemniej ważne jest to, że okiennice są elementem nie tylko użytkowym, ale również dekoracyjnym. Wyglądają bardzo gustownie i nastrojowo, a do tego chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, czy hałasem z zewnątrz. 

Okiennice do okien dachowych pasują do większości powszechnie stosowanych modeli okien. Mogą być wykonane z lamelami o szerokościach wynoszących 89mm, 63mm oraz 47mm. Oprócz tradycyjnych shuttersów można też znaleźć okiennice ze zdalnym sterowaniem, czy z ukrytą listwą regulacyjną. W ofercie są również okiennice piaskowane i w kolorach specjalnych, które można nabyć na zamówienie. 

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »