Komentarze

Rynny PCV, metalowe - omówienie

Elementem obróbki dekarskiej dachu, do którego zazwyczaj inwestorzy przykładają najniższą uwagę, są rynny. Nie stanowią one jednak błahego elementu konstrukcji, bowiem odprowadzają nadmiar wody spływającej z połaci dachowych, a przez to chronią elewację budynku przed wilgocią.  Rynny oraz rury spustowe to zatem rzecz, bez której nie może się obejść budynek. Wykorzystywana jest tutaj grawitacja, dzięki której woda z rynny wpływa do rury spustowej. Dlatego też stosuje się odpowiedni upad rynny w stosunku do rury. W zaawansowanych rozwiązaniach wykorzystywana jest technologia podciśnieniowa, która pozwala na instalację rynny bez stosowania spadu. 

W projektach spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie łańcucha w charakterze rury spustowej. Należy jednak wiedzieć, iż takie rozwiązanie jest mało praktyczne, gdyż przy silniejszych powiewach wiatru woda spływająca po łańcuchu jest nadmuchiwana na elewację, powodując jej dodatkowe zawilgocenie. Najlepszym rozwiązaniem są więc tradycyjne rury spustowe. Wielość parametrów oraz gamy kolorystycznej pozwala na dobranie odpowiedniego systemy rynnowego do każdego budynku. Również materiałów- od drewna, przez tworzywo PCV, po blachę.

Spora liczba inwestorów decyduje się na dodatkowe wyposażenie systemu w kratowanie instalowane na rynnie, które uniemożliwia zablokowanie odpływu wody przez spadające liście czy małe gałązki.  To jeden z tych elementów, który powinien być wzięty pod uwagę, jeśli budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Jest to o tyle zapominany czynnik, iż powinien być przypominany inwestorom przed założeniem rynien, najlepiej przez firmę dekarską zajmującą się wykonaniem więźby dachowej oraz pokrycia dachu. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »