Komentarze

Jak konserwować system rynnowy

Czyszczenie rynien oraz czyszczenie i sprawdzanie drożności rur spustowych należy wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej jesienią. Przydadzą się do tego specjalne detergenty, dzięki którym można skutecznie oczyścić system rynnowy ze śmieci. Jednak oprócz czyszczenia bardzo ważna jest również systematyczna konserwacja systemu rynnowego. Szczególnie ważne jest zadbanie o szczelność zarówno rynien, jak i rur spustowych.

Szczególnie narażone na pęknięcia są systemy rynnowe z PCW. Jednak każde orynnowanie wymaga systematycznego przeglądu pod kątem nieszczelności i różnego rodzaju pęknięć. Rynny muszą być zamontowane pod takim kątem, aby deszcz trafiał bezpośrednio do nich, a śnieg omijał je zsuwając się z dachu. Niestety często zdarza się, że z powodu czynników atmosferycznych lub nagromadzenia zanieczyszczeń rynny ulegają odkształceniom. Szczególnie groźny jest zalegający śnieg oraz zamarznięta woda.

Szczególną uwagę trzeba poświęcić miejscom newralgiczny, czyli załamaniom rynien oraz okolicom łączeni elementów systemu rynnowego. Bardzo ważne jest także sprawdzanie miejsc, w których zamontowane są haki mocujące, ponieważ to właśnie one narażone są na duże obciążenia. Nieszczelności rynien stalowych i wykonanych z PCV najczęściej usuwa się za pomocą specjalistycznych uszczelniaczy. W przypadku większych dziur zaleca się montaż złączki uszczelniającej, a w rynnach niepowlekanych najlepiej nieszczelności zalutować. Zarysowania w rynnach stalowych należy zamalować lakierem zaprawkowym, a jeśli uszkodzeń jest dużo, to konieczna jest wymiana rynien. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »