Komentarze

Rynny – niedoceniany element dachu

Cały system rynnowy zawiera rynny dachowe same w sobie, rury spustowe i inne akcesoria uzupełniające. Każdy z nich posiada wiele wersji zarówno wykonania, jaki i samego materiału. Dlatego łatwo je jest dopasować do wymagań jakie stawiają klienci oraz standardy nowoczesnego budownictwa. Rynna to system wymyślony przez sam deszcz można by rzec.

To konieczność wymuszona przez pogodę, klimat, otoczenie. Rynny powinny zapewniać doskonałe odprowadzanie wody zalegającej na dachu. Przy wyborze odpowiedniej rynny w grę wchodzi pięć czynników. Są to: materiał, profil, wielkość i powlekanie. Ty i Twój instalator rynny macie wybór w każdym z tych czynników. Specyficzna kombinacja często zależy od tego, czy jest to wymiana rynien w domu czy zakładanie nowych rynien dla niestandardowego domu.

Jedno jest pewne. Rynna dachowa musi odprowadzać należycie wodę z dachu poprzez odpowiednie jej dobranie, wielkość i pochylenie. Pochylenie rynny gwarantuje sukces w odprowadzaniu wody deszczowej czy śniegowej. Spadek powinien wynosić minimalnie 3 mm. Te 3 mm to niezbędne minimum do prawidłowego odpływu. Ale oczywiście może się zdarzyć, że spadek ten będzie musiał wynosić więcej. Wybierając odpowiednią rynnę i pozostałe elementy uzupełniające warto skorzystać z dostępnych ogólnie na Internecie wykresów średnic rynien i rur.

Poznawszy bowiem parametry można dokonać wyboru konkretnej rynny i jej kształtu. Pozostanie nam tylko jeszcze dobór innych elementów uzupełniających, do których zaliczymy haki rynnowe, uchwyty, naczynia – zbiorniczki na wodę i wszelkie inne elementy przejściowe oraz łączące.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »